Skip to product information
1 of 11

woolona.mk

ДЕБЕЛА ЗИМСКА КАПА - ПРЕМИЕР

Цена 1,590.00 ден.
Цена Промотивна цена 1,590.00 ден.
Промоција Распродадено
Вклучено ДДВ. Испораката се пресметува при купување.
Color
Водич за големини

Урбано движење или планина. Ненаметлива, а водечка по своите перформанси.

Унисекс плетената капа од австралиска мерино волна, ве одржува топли за време студени денови на планина или град. Произведена од мека, дишлива мерино ткаенина од 250 г/м2, Лесна, а топла, не чеша, дури и кога се носи секој ден, подолго време.

Материјал: 100% австралиска мерино волна

Дебелина на ткаење: 19.5 микрони

 

Мерино волната се издвојува како најдобар материјал, особено во ладни услови, во споредба со памукот и синтетиката.

Еве зошто:

Терморегулација: Мериното нуди совршена терморегулација, одржувајќи ве топли и суви дури и кога надвор е ладно. Памукот, од друга страна, може да ја задржи влагата и да предизвика непријатно замрзнување на кожата по потењето, додека синтетиката често не дише и задржува непријатни мириси.
Удобност: Мека на допир, не предизвикува чешање или непријатност, за разлика од памукот, кој може да стане тежок и непријатен кога ќе се натопи со пот. Синтетиката исто така може да ја иритира кожата.
Природна можност да дише: Овозможува вашата кожа да дише, што ја прави идеална за топли средини. Памукот може да стане тежок и леплив, а синтетиката не ја обезбедува оваа природна циркулација на воздухот.
Отпорност на мирис: Мерино волната природно ги одбива мирисите, додека синтетиката може да ги зароби и засили мирисите на пот, што ги прави понепријатни.
Одржливост: Поеколошка опција бидејќи доаѓа од обновливи извори, природно се распаѓа, додека синтетиката се произведува од необновливи ресурси и може да ја загадува животната средина.
Издржливост: Мерино волната ја задржува својата форма и мекост со текот на времето, додека памукот може да избледи и да ги изгуби својствата, синтетиката може да се истроши и да ја промени формата.